ride article

שנת 2020 והממשקים הדיגיטליים בצל הקורונה

profile photo

עדן ריימונד

01/01/2020

שנת 2020, שנה שללא ספק לא נשכח כל כך מהר. מחיסולו של קאסם סולימני מצד אחד ועד הסכמי שלום פורצי דרך מצד שני – מההפסד של טראמפ בבחירות ועד משברים פוליטיים בלתי נגמרים. ומה עוד שווה להזכיר? שום דבר, פרט למגפה אחת, ששינתה את המציאות שלנו, ועוד עתידה לשנות את האנושות כפי שאנחנו מכירים אותה. הקורונה. סגרים, בידודים וריחוק חברתי. מסכות, אלכוג’ל והצהרות תקשורתיות. הקורונה שמה את המציאות שהכרנו מאחור, והביאה אותנו למציאות חדשה ומפותחת, שהגיעה הרבה יותר מוקדם ממה שחשבנו. עבודה מהבית, לימודים ב”זום” והתקדמות הקניות ברשת הם רק חלק קטן מהשינויים שפגשנו כתוצאה מהמשבר. ואולי זה הזמן לדבר על זה… על הדברים שהשתנו בשנת 2020 בהיבט המוצרים הדיגיטליים השונים, על חדשנות טכנולוגית ורעיונות שחייבים ליישם.

למרות הקורונה, ממשיכים לעבוד

המגפה תפסה את רובנו לא מוכנים. בין רגע התהפכו חיינו והשגרה שהכרנו השתנתה מין הקצה אל הקצה. בתוך כל הכאוס שנוצר האנושות המציאה שיטות חדשות ושדרגה שיטות ישנות כדי להמשיך ולהתעצם גם עם הריחוק החברתי והסגרים. המודל של עבודה מהבית נכנס לחיינו מהר יותר ממה שציפינו. בהודעה אחת שהוציאו מנהיגי העולם לתקשורת, מצאנו את עצמנו מתקשרים עם הקולגות באמצעים שלא חשבנו שנצטרך ליישם איי פעם. הרבה ממשקים נכנסו לחיינו בתקופה הזו, אך הממשק שהפך ל”סמל הקורונה” הוא ה-Zoom. מי לא מכיר את Zoom? החברה הכפילה את ערכה במאות עד אלפי אחוזים עם פרוץ המשבר והפכה להיות הנושא שכולם מדברים עליו (ומדברים בו). הכול עבר ל-Zoom. מפגישות עסקיות ומקצועיות, ועד הלימודים של בתי הספר וחוגי הפילאטיס. Zoom מאפשר לבצע ועידות וידאו דרך המחשב הביתי, עם אנשים מכל מקום בעולם. ב-Zoom קיימת אפשרות של שיתוף והשתלטות על מסכים, עיבוד וידאו בזמן אמת ואפשרות של צ’אט פנימי. זום הפכה לסמל המגיפה בגלל התגובה המהירה של החברה למצב, והיא בהחלט שינתה את דפוס החשיבה של אנשים רבים, על הדרך בה אנו עובדים, לומדים ומתקשרים עם העולם הגדול.

Zoom התעצמה משמעותית בזכות הקורונה, אך הקיום של הפלטפורמה לטווח הארוך יהיה תלוי ביכולת של החברה לגעת בנקודות הרלוונטיות גם לעתיד שאחרי המגיפה. כמשתמש בזום אני חושב שיש מקום ענק להוספת פיצ’רים בנושא הניהול בתוך הפלטפורמה. בין אם מדובר ביומן אשר יתעד את מועד הפגישות, או בין אם מדובר על כלי אשר יעזור בניהול נושאי השיחה וכתיבת הערות בין כותלי ה-Zoom. פגישות של שעות עם מספר רב של משתמשים יכולות להיות קצת לא תכליתיות לפעמים, לא ככה? ניהול פגישות הועידה הללו על ידי הגדרת זמנים לנושאים שיחה – בתוך הפלטפורמה, היא עוד רעיון לפיצ’ר שיכול לשנות את היעילות של התוכנה, ולאנשים העסוקים באמת או לחברות שמאמינות בפרודקטיביות, זה יכול להיות בונוס ענקי. אז כן, כל תחום הניהול בפלטפורמה נראה קצת באפלה כרגע, ואני חושב שבהחלט יש מקום לשיפור בעניין הזה.

zoom com article

דור חדש של מפגש בין אנשים

כולנו חיים בתוך קפסולות. האינטרקציה עם אנשים הצטמצמה באופן משמעותי עם פרוץ המשבר והבדידות הפכה לאינטנסיבית במיוחד עבור מספר לא מבוטל של אנשים. אין ספק ששום דבר לא יכול להוות תחליף למגע אנושי, אבל בהחלט שיש דרכים, לא חדשניות במיוחד, לעדן את התקופה. אז מעבר ל-Zoom שהפכה לפלטפורמת המפגשים החברתיים החדשה, מה עם קצת אינטימיות? כבר שנים שפלטפורמות ההיכרויות הדיגיטליות הפכו לדבר שבשגרה, אבל הקורונה ללא ספק הצליחה להעלות את השגשוג צעד אחד קדימה. Okcupid, Tinder ו- Hinge  העולמית הגדילו את הכנסותיהם באופן דרסתי עם פרוץ המגפה שבהחלט מהווה עבורן אבן דרך לעתיד מזהיר.

כיוזר פשוט אני חושב שיש מקום להביא גם את הממשקים האלה צעד אחד קדימה ולהתחיל להכניס אפשרויות וידאו מורחבות יותר לאפליקציות ההיכרויות השונות ולא רק תמונות סטטיות מהעשור הקודם.  תוכן דיגיטלי נמצא סביבנו באינספור דרכים וצורות, ובמציאות שלנו, שכמות היסחי הדעת היא אדירה, לוידאו יש יתרון ענק על פני אימג’ סטטי. למה? מחקרים רבים מתחום המרקטינג מראים שוידאו מגיע ליותר אנשים ברשתות החברתיות, וידאו מביא יותר קליקים וה-ROI טוב יותר. ואיך זה בא לידיי ביטוי בתחום אפליקציות ההיכרויות? אפשר להכניס אפשרות של סרטוני וידאו קצרים בסגנון סטורי של אינסטגרם או טיקטוק, אולי למשתמשי פרימיום, ובכך לעזור למשתמשים אלו להשיג התאמות רבות יותר. אפשרות של וידאו, תעצים את היכולת להכיר את הפרסונה מעבר למראה החזותי – אל תכונות האופי וההתנהגות, וככה יכולות להיווצר התאמות רבות יותר ואהבות חדשות.

ok article

זמן בבית - זמן מסך

סגרים, בידודים וריחוק חברתי הפכו להיות שגרת היום-יום שלנו. פעם הינו מבלים את זמננו הפנוי במסעדות, ברים או טיולים והיום הזמן הפנוי שלנו מנוצל אחרת. שגרת הקורונה גרמה לנו להיות צרכני מסך הדוקים יותר ונאמנים יותר, מה שמוביל להתעצמות הבלתי מעורערת של תעשיית הגיימינג. Sony Playstation, Xbox ומשחקי מחשב ריתקו פלח אדיר באוכלוסיה למסך הטלוויזיה או המחשב בבית, ואל הפלטפורמות הללו מצטרף גם המכשיר הנייד שלנו, ש”עוזר” לנו לקחת את משחקי המחשב איתנו לכל מקום ובכל זמן. בחודשים ספורים זינקו רוויחייהם של חברות גיימינג שונות בעשרות ואפילו מאות אחוזים. את הנזק העצום של משבר הקורונה אנחנו נחווה לטווח ארוך יותר ממה שאנחנו חושבים, גם בכלכלה, גם בהשכלה של דור העתיד ובכל תחום בחיינו, ואין ספק שלתעשיית הגיימינג תהיה השפעה גדולה על כך.

time flow article

תרבות של צריכה עד הבית

כבר שנים שחל שינוי מהותי בדרך בה אנו קונים ומוכרים רכוש. בעידן הישן, הקניונים, השווקים וחנויות הרחוב היו הגורם המטווח בין הסוחר לצרכן והיום, eBay, Amazon,Ali Express וחברות נוספות הפכו את משחק ה”קנייה-מכירה” למורכב הרבה יותר. תארו לעצמכם עד כמה התחזקו הקניות ברשת בכלל, ואותן חברות בפרט, בעידן הקורונה. המציאות החדשה שינתה את דפוס ההתנהגות של רוב האוכלוסייה – ממציאות שבה הקניות ברשת היו דבר לא הכרחי, הן הפכו לכלי שכל אדם חייב לדעת לנצל. כשדפוס החשיבה של הלקוח השתנה, החשיבה של המוכר השתנתה גם היא. כדי לשמור על העסקים מעל פני המים בעלי עסקים שינו את המודל העסקי שלהם, סגרו את חנויות הקמעונאות ועברו למודלים של מכירה באתרי אינטרנט ייעודיים. כתוצאה מכך, אל חגיגת המרוויחות הגדולות מהקורונה מצטרפות גם הפלטפורמות השונות לבניית אתרים כגון: Elementor, Webflow ו-Wix, אשר גרפו אליהם קהל אדיר של לקוחות, אשר הבינו לאן הרוח נושבת.

הקניות ברשת זה לא הדבר היחידי שצרכנו בתקופת הקורונה. הסגרים יצרו כאוס ופחד תעסוקתי בקרב אוכלוסייה אדירה. אחוזי האבטלה עלו בצורה משמעותית והשעמום מחוסר העבודה, יחד עם הרצון למצוא פתרונות תעסוקה חדשים, גרמו לאנשים לצאת מהקופסה שאליה התרגלו, ולהיפתח אל עולמות תוכן חדשים, שאליהם הגיעו דרך וובינרים וקורסים דיגיטליים ברחבי הרשת. צריכת הקורסים הדיגיטליים  הפכה לתופעה חיובית לדעתי, שגרמה למוסדות האקדמאים והמכללות לחשוב שוב על התכלית שלהן. המחיר הזול של הקורסים הדיגיטליים, הזמינות הגבוהה 24 שעות ביממה, הגמישות בתכנים והמבחר הענק של הקורסים ברחבי הרשת הפכו את התחום למבוקש מאוד – גם עבור צרכני הידע וגם עבור היזמים בעלי הידע והיכולת להדריך ולערוך. Udemy, skillshare, Lynda ועוד מבחר עצום של חברות מציעות אינספור קורסים דיגיטליים במחירים נוחים לכל כיס במגוון עצום של תחומים. הקידמה כבר כאן, וכשמדובר על קורסים מקצועיים, אפילו למוסדות האקדמיים יש המון מה ללמוד.

wolt article

ולאן הולכים מכאן?

הקורונה כאן וההשלכות שלה עוד ילוו אותנו בעתיד, אבל היי, חשוב לקחת את הצד החיובי מכל המצב שנקלענו אליו. אני מאמין שהתקופה הזו שאנו עדים לה תהיה גורם משמעותי באירועים עתידיים שיהפכו את המציאות שלנו לטכנולוגית הרבה יותר. הדרך בה אנו צרכנו כל דבר בחיינו עברה שינוי משמעותי, ושינויים משמעותיים מעודדים יזמות, חדשנות ועשייה. צוותי המוצר של הממשקים הדיגיטליים שמקיפים אותנו מתאימים את עצמם למצב, ולנו נשאר רק ללמוד, להסתגל, לנצל את הסיטואציה ולנסות להרוויח ממנה. מבין כל הפרגונים לחדשנות שאנו חווים בהיבט המוצרים הדיגיטליים, חשוב לציין גם את השינויים הקטנים בהתנהלות היומיומית שלנו – שהפכו לדבר שבשגרה… נניח העובדה שכבר לא משלמים לנהג האוטובוס בכסף מזומן, וכרטיס ה-“רב קו”, יחד עם האפליקציה המותאמת, הפכו להיות הכלי לתשלום. או נניח העובדה שהצהרות בריאות דיגיטליות הפכו לכלי של עסקים ומקומות עבודה להכנסת עובדים או לקוחות למתחם העסק.

אז כן, הורגלנו למציאות חדשה בה הטכנולוגיה והשירותים הדיגיטליים תופסים מקום עצום בחיינו. למרות ההרגלים החדשים, יש דבר אחד שכנראה לעולם לא נתרגל אליו… איך מהיום אנו מצליחים לפתוח את ה-Face-ID של iPhone עם מסיכה על הפנים?

iphone article