welcome to the team

כמה טיפים להתחיל את הקריירה כמעצב UI/UX

profile photo

עדן ריימונד

15/02/2021

התחלות הן תמיד דבר מאתגר והתמודדות איתן היא עניין שמלווה אותנו לאורך כל חיינו. לעיתים להתחלות יש משמעות אדירה עבור המשך הדרך שלנו, כי כמו שאומר המשפט “אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני”. במאמר זה אתן כמה טיפים שיוכלו לעזור למעצבים מתחילים וותיקים מכל גזרות העיצוב, המעוניינים להתחיל את הקריירה כמעצבי UI/UX.

בניית תיק עבודות

תיק העבודות הוא הפנים שלכם בתעשייה, והוא אחד האלמנטים הקריטיים בקבלה שלכם למקום עבודה חדש כמעצבי UI/UX. אז שאלת מיליון הדולר היא איך מקימים תיק עבודות ללא עבודות?! שאלה זו מעסיקה מעצבים רבים בתחילת דרכם וזוהי אחת המשוכות הקשות ביותר עבור מעצבים צעירים בכל התחומים. אחת הדרכים שאני השתמשתי בהן כדי לצלוח את האתגר הייתה באמצעות יזמות וחתירה למגע. תמשיכו לקרוא, אני מבטיח שאפרט על הדרך שעברתי בהמשך המאמר.

בכל מה שקשור לבניית תיק העבודות שלכם יש לי כמה המלצות: כמעצבי UI/UX, מומלץ שתיק העבודות שלכם יבנה על ידי פלטפורמה איכותית לבניית אתרים, ולא על ידי רשתות חברתיות שמשמשות כפורטפוליו (דוגמאות לא טובות: ,דריבל, אינסטגרם, פייסבוק וכדומה). אני אישית בניתי את האתר שלי על ידי אלמנטור ו-וורדפרס, אך קיימות אפשרויות נוספות כגון וויקס, וובפלואו וכדומה. מומלץ לשלם על דומיין ואחסון – זה לא עולה הרבה, אך עוזר לכם להיראות טוב יותר בעיניי המעסיק הפוטנציאלי.

יש המון דרכים לבנות תיק עבודות איכותי, וחשוב שלפני שתתחילו לבנות או לעצב תעשו מחקר על תיקי עבודות של מעצבי UI/UX – ועדיף שתיקחו השראה מהטובים שבהם ולא מהתלמיד המצטיין בקורס. שימו לב שתיק עבודות טוב הוא תיק עבודות שמשקף אתכם, את הדברים שעשיתם ואת הדברים שתרצו להמשיך לעשות בעתיד. שימו בתיק העבודות שלכם עבודות רלוונטיות ל-UI/UX ולאו דווקא כל עבודת עיצוב שעשיתם בעבר (מיתוג, דפוס וכדומה – לא תמיד רלוונטי).

מומלץ להציג בתיק העבודות שלכם בין 4 ל-6 עבודות שמייצגות את הכישורים שלכם. כדי להציג את העבודות על הצד הטוב ביותר עליכם לפרט על התהליכים שעשיתם, על בעיות שנתקלתם בהם ועל דרכי חשיבה ופתרונות בשטח. גם על עבודות מהלימודים אפשר לפרט ולהסביר את התהליך שעשיתם עד לתוצאה הרצויה. חשוב לציין שאת הפירוט על העבודות יש להציג בדפים פנימיים – לכל פרויקט דף נפרד בתיק העבודות שלכם (כי כמעצבי UI/UX אתם חייבים להתחשב לפני הכל באדם שיצפה בתיק שלכם).

כלל ברזל שהכי חשוב לזכור! תיק העבודות שלכם יפגוש אתכם גם אחרי שבניתם אותו. בראיון העבודה, מנהל הסטודיו או דמות ייצוגית אחרת מטעם החברה תיפגש אתכם ותעבור אתכם על העבודות שעשיתם. המטרה היא להכיר אתכם ואת אופן העבודה שלכם לעומק. בשלב זה אתם לא רוצים בעיות עם תיק העבודות שלכם. שימו לב שתיק העבודות שלכם רספונסיבי למובייל, טאבלט ודסקטופ. שימו לב שכל הלינקים בתיק העבודות שלכם עובדים ושימו לב שמשקל התמונות בתיק העבודות שלכם הוא בסביבות ה-100 קילו-ביט.

portfolio blog

קורות חיים וראיונות עבודה

קורות חיים הוא עוד אלמנט שעליכם לספק עבור המעסיק הפוטנציאלי כדי להתקבל לתפקיד שרציתם. בתחילת הדרך ברור שאין לכם מספיק ניסיון תעסוקתי בתחום ה-UI/UX ואין צורך להסתיר או לטייח את זה. חשוב לזכור שכל senior היה פעם junior שמצא את היתרונות היחסיים שלו כדי להתחיל קריירה בתחום חדש. ניקח כדוגמה, מעצב דפוס שרוצה לעשות הסבה ל-UI/UX. מעצב זה יכול להציג את הידע שלו עם התוכנות הגרפיות השונות או הניסיון שלו בכל הקשור לטיפוגרפיה, קומפוזיציה וצבע כיתרון משמעותי. אבל… מה עושה סטודנט טרי ללא ניסיון?

במצב זה, אתם יכולים לציין את הניסיון התעסוקתי הרחב שלכם מתחומים שלאו דווקא קשורים לעיצוב, ולהפוך אותם ליתרונות יחסיים שלכם. ניקח כדוגמה מעצבת טרייה שסיימה זה עתה את התואר בתקשורת חזותית, באחד המוסדות המוכרים. בזמן התואר היא עבדה כנציגת שירות לקוחות ולפני כן היא שירתה בצה”ל כקצינת ת”ש. במקרה זה, המעצבת יכולה לנכס לטובתה את תפקידה כנציגת שירות לקוחות ואת תפקידה בצה”ל כגורמים חיוביים שעשויים לעזור לה בתפקידה כמעצבת UI/UX מתחילה. כמו כן, סיום לימודים במוסד לימודי מוכר יכול לפתוח עבורכם דלתות, ולכן חשוב לציין את שם המוסד ושנות הלימוד בקורות החיים.

באופן כללי, חשוב מאוד שתציינו בקורות החיים שלכם את ההשכלה שרכשתם במהלך החיים. אם מדובר על קורסים רלוונטיים לתחום העיצוב או לימודי תואר/מסלולי תעודה – זה רלוונטי לקורות החיים שלכם. מעצבי UI/UX חייבים לדעת היררכיה… שימו את שמכם ואת התפקיד שלכם / התפקיד שאתם רוצים להתמיין אליו בראש הדף, והבליטו את פרטי יצירת הקשר משאר הטקסט בקורות החיים. קורות החיים שלכם חייבים להיות נגישים מבחינת גודל פונט, סוג הפונט והצבעים שתבחרו להשתמש בהם. אני אישית חושב שנכון למעצב לספר קצת על עצמו בכמה משפטים בנוסף לניסיון התעסוקתי ולהשכלה. כמובן שבקורות החיים שלכם עליכם לשים קישור לתיק העבודות שלכם כדי שהמראיין יוכל לקשר בין שתי הגורמים המשמעותיים האלה.

רוב החברות בתעשייה עושות שלבי מיון עבור מועמדים מתאימים. בדרך כלל זה מתחיל בפגישה עם דמות מקצועית (מנהל סטודיו / ארט דירקטור וכדומה) שלאחריה מקבל המועמד עבודת בית. את עבודת הבית מציג המועמד מול אותה דמות ו/או דמויות נוספות, ובמידה והתהליך צלח תהיה פגישה נוספת עם מנהלת כוח האדם בחברה (HR). בשלב זה תתבקשו לספר על עצמכם שוב, ועל הדרך שעברתם במהלך הקריירה. כמו בקורות החיים, גם לאורך כל שלבי המיון יהיה עליכם להציג את עצמכם ואת הדרך המקצועית שלכם, אז זכרו לעשות זאת באופן שיציג את פועלכם בחיוב עבור המשרה המתבקשת.

ראיון עבודה היא דרך מצוינת של המעסיק להכיר אתכם, אבל גם דרך מצוינת שלכם להכיר את המקום שבו אתם תעבדו ואת האנשים שיעבדו אתכם. בתחילת הדרך קחו בחשבון שתהיה לכם עקומת למידה שתתבטא ביחס של מעין צמר גפן שתעטוף אתכם, ואולי גם בתנאים ובסחר, אך עם זאת, תהיו בטוחים בערך שלכם ובערך שאתם נותנים למקום העבודה שלכם. זה ישתלם גם לכם וגם למקום בוא אתם עובדים.

cv blog

עבודה קשה משתלמת

מה שבא בקלות הולך בקלות – כדי להיות מעצב UI/UX מצוין תהיו חייבים לעבוד קשה, ללמוד ולקחת השראה מהטובים ביותר. ההתחלה היא אף פעם לא קלה, וגם אחרי שתתקבלו למקום עבודה ראשון בתחום תבינו שתמיד יהיו אתגרים חדשים. חשוב לזכור שאפשר ללמוד מכל אדם שתפגשו בדרך ותמיד יש לאן להשתפר ולאן לשאוף.

לאלו מכם שרוצים לקפוץ למים, אך לא יודעים איך, הנה כמה טיפים שאולי יעזרו לכם: תהיו מעורבים ברשתות החברתיות בכל הקשור לעיצוב UI/UX – בין אם מדובר על קבוצות בפייסבוק, עמודים באינסטגרם או ערוצים ביוטיוב. עשו לעצמכם טובה ותלמדו מהטובים ביותר ועדיף מה”סקייל” העולמי. קראו מאמרים ואם הגעתם עד לכאן במאמר, אני גאה בכם. תמשיכו ללמוד באופן עצמאי ותרחיבו את סט הכלים שלכם אל מעבר לתחום ה-UI/UX (לדוגמה: למדו לאייר, להנפיש, לכתוב קופי או כל מה שעושה לכם טוב). תשתדלו להיות טובים – הישארו צנועים ותעזרו לאלו שצריכים עזרה גם אם לא תראו בזה רווח לטווח הקצר או הארוך.

הבטחתי שאספר על תחילת הדרך שלי בתחום עיצוב ה-UI/UX… אז אקיים. למרות שנשאבתי אל תחום העיצוב כנער ולמדתי מהרשתות החברתיות, התחלתי לעבוד כמעצב UI/UX שכיר, במשרה מלאה רק בשנת 2019. ידעתי שהניסיון התעסוקתי הדל שלי הוא נקודת חולשה והיה לי חשוב לגשר עליו. כדי לעשות זאת יזמתי פרויקטים מול יזמים בשלבי גיוס מוקדמים ובמחירים שלא תמיד השתלמו (בעיקר בהתחלה) כדי ליצור לעצמי מעין פורטפוליו של עבודות פרילנס קטנות. עם הזמן התחלתי לגעת בפרויקטים יותר מתקדמים מול יזמים וסטודיואים כפרילנסר. פרויקטים אלו יכלו להוות בסיס לעבודות עבור תיק העבודות שלי. בתקופה זו למדתי להנפיש באמצעות האפטר אפקטס (באופן עצמי כמובן) וחיזקתי את יכולות האיור שלי, כך שלראיון העבודה הראשון שלי הגעתי עם ביטחון עצמי רב יותר, וסט כלים רחב יותר ממעצבים ג’וניורים אחרים.

work hard blog